Eva Kaili tahliye edildi

DUVAR -Yolsuzluk soruşturmasında tutuklanan Eski Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Eva Kaili’ye şartlı tahliye edildi.

Belçika basınında Kaili’nin avukatına dayandırılan haberlere göre, soruşturmaya bakan Belçika mahkemesi, eski Eva Kaili’nin cezaevinden serbest bırakılması ve ev hapsine alınmasını kararlaştırdı.

AA’nın haberine göre savcılıktan verilen bilgide de Kaili’nin elektronik kelepçeyle ev hapsinde kalacağı bildirildi.

AP’nin Yunan milletvekili 44 yaşındaki Kaili, aralık ayında tutuklanmasından bu yana birçok kez serbest kalmak için başvurmuş ancak bu talebi reddedilmişti. 2 yaşında bir kızı bulunan Kaili, dün Belçikalı milletvekili Marc Tarabella hakkındaki salıverme kararından sonra soruşturma kapsamında cezaevinde tutuklu kalan son kişiydi.

YOLSUZLUK SORUŞTURMASI

Belçikalı makamların yürüttüğü soruşturma kapsamında Aralık 2022’de çok sayıda noktada aramalar yapılmış, 1,5 milyon euro nakit para ele geçirilmiş ve 4 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan kişilerin AP Başkan Yardımcılığı görevi sona erdirilen Yunan milletvekili Eva Kaili, eski İtalyan AP Milletvekili Pier Antonio Panzeri, AP’de asistan olarak çalışan Kaili’nin erkek arkadaşı Francesco Giorgi ve hukukun üstünlüğü konularında çalışan sivil toplum kuruluşunun yöneticisi Niccolo Figa-Talamanca olduğu açıklanmıştı. Figa-Talamanca daha sonra serbest bırakılmıştı.

Giorgi’nin, ifadesinde iki AP milletvekili Andrea Cozzolino ile Marc Tarabella’nın Panzeri’den para aldığını söylediği ileri sürülmüştü. AP Başkanı Roberta Metsola, Cozzolino ile Tarabella’nın dokunulmazlıklarının kaldırılması için süreç başlatmıştı. 2 Şubat’ta dokunulmazlıkları kaldırılan Cozzolino ve Tarabella, bir hafta sonra gözaltına alınmıştı.

Bu kişilerin, AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek üzere bir Körfez ülkesinden rüşvet aldıkları iddia edilmişti. Konuyla ilgili haberlerde adı geçen Katar, iddiaları reddetmişti.

Bazı haberlerde, Fas’ın da bu kişilere rüşvet verdiği iddia edilmiş, Fas istihbaratı ile Fas’ın Varşova Büyükelçisi Abderrahim Atmoun’un şüphelilerle görüştüğü ileri sürülmüştü. (HABER MERKEZİ)

Eva Kaili, bir suç örgütüne katılmak, yolsuzluk ve kara para aklamakla suçlanarak 9 Aralık’ta tutuklanmıştı.

Avrupa Parlamentosu bağlantılı yolsuzluk skandalının en tanınmış yüzü haline gelen Yunan milletvekili ve Eski Avrupa Parlamentosu Başkanvekili Eva Kaili, dört aydan fazla bir süre parmaklıklar ardında kaldıktan sonra çarşamba günü tahliye edildi.

Avukatı Sven Mary, Euronews’e yaptığı açıklamada milletvekilinin elektronik kelepçe takılarak ev hapsine alındığını söyledi.

Mary yaptığı kısa açıklamada, “Fazla yorum yapmayacağım ama bu alınması çok uzun süren mantıklı bir karar” ifadesini kullandı.

Bilgi Belçika Federal Savcılığı tarafından da doğrulandı.

Karar, perşembe sabahı hakim karşısına çıkmadan bir gün önce açıklandığı için sürpriz oldu.

Kaili, elektronik gözetimin uzatılması ya da iptal edilmesi için düzenli olarak duruşmalara katılacak.

Yunan milletvekili ilk olarak 9 Aralık’ta iddialara göre suçüstü yakalanarak tutuklanmış ve dokunulmazlığı derhal kaldırılmıştı.

AP Başkan Yardımcılığı görevi sona erdirilen 44 yaşındaki Yunan milletvekili daha sonra bir suç örgütüne katılmak, yolsuzluk ve kara para aklamakla suçlandı. Brüksel’in hemen dışındaki Haren cezaevine nakledildi.

Tutuklanması Brüksel’de şok etkisi yarattı. Katar ve Fas tarafından Avrupa politikalarını etkilemek amacıyla ödendiği iddia edilen büyük miktarlarda para ve önemli hediyelerin söz konusu olduğu bir menfaat karşılığı nakit planına ilişkin soruşturmayı gün ışığına çıkardı.

Bu arada Belçika’da yürütülen AP bağlantılı yolsuzluk, kara para aklama ve suç örgütü kurma soruşturmasında tutuklu bulunan Belçikalı Milletvekili Marc Tarabella da şartlı tahliye edilecek.

Tarabella’nın avukatı Maxim Töller iki aydan fazla süredir tutuklu yargılandıktan sonra müvekkilinin cezasının elektronik kelepçe takma suretiyle ev hapsine çevrildiğini bildirdi.

Töller, gelecek ay yapılacak duruşmada Tarabella’nın tamamen serbest bırakılması için mücadeleye devam edeceğini belirtti.

İtirafçı olması karşılığında geçen hafta şartlı tahliye edilen eski İtalyan AP Milletvekili Pier Antonio Panzeri, Tarabella’nın Katar ile ilgili parlamento çalışmalarını etkilemesi karşılığında kendisinden 140 bin euro rüşvet kabul ettiğini savunmuştu.

***

AP bağlantılı yolsuzluk soruşturmasının son tutuklusu da serbest kalıyor

BRÜKSEL (AA) – Belçika’da yürütülen Avrupa Parlamentosu (AP) bağlantılı yolsuzluk soruşturmasında cezaevinde kalan son tutuklu Yunan milletvekili Eva Kaili’nin de serbest bırakılmasına karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir