‘Şehir açık hava pazarına döndü’

SEÇKİN ŞENVARDAR Malatya – Kentin ana cadde ve bulvarları üzerindeki alanlara tezgah açan az sayıdaki esnaf, amaçlarının para kazanmaktan çok şehrin eski günlerine dönmesine yardımcı olmak ve insanlara moral aşılamak olduğunu söylüyor. Hasarlı dükkanlarından kurtarabildikleri ürünlerini, tezgaha çıkararak bulvarları açık hava pazarına dönüştüren esnaf, eski günlere dönmenin hayalini kurduklarını anlatıyor.

O esnaflardan biri de Cebrail ve Muhammet Kolcu kardeşler. Giyim mağazalarından çıkarabildikleri eşyaları daha uygun fiyata satışa çıkardıklarını amaçlarının insanlara bir nebze de olsa moral aşılamak olduğunu söyleyen Kolcu kardeşler, “Hayatın yavaş yavaş normale dönmesi gerek, tezgahımızı açıp, insanlara moral de vermek istiyoruz. Çoğunun evi gitti ama yoldan geçerken hayrına giyecek dağıtmak için alanlar oluyor. O şekilde bir ticaret oluyor” dedi.
Depremde iki evi ile dükkanı ağır hasar alan ve şehri terk etmenin çare olmadığını belirten Ramazan Toprak ise, “Ben pazar esnafıyım, sokaklarda kimse yok herkes gitmiş. İş olsa da olmasa da her gün ben açıyorum. Malı mülkü arabayı, her şeyi bıraktık, vazgeçtik. Nasıl ayakta durabiliriz ona bakıyoruz. İnsanların ayağında ayakkabısı terliği yok, dükkanımızı açmak hizmet vermek zorundayız” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir