Ünlü şarkıcı müzikle demansa nasıl karşı geldiğini anlattı

Tony Christie, şarkı söyleyerek demans hastalığının semptomlarını hafiflettiğini söyledi.

Ocak ayında demans teşhis konan 79 yaşındaki Christie, o zaman müzik yapmaya devam etmeye kararlı olduğunu belirtmişti.

Christie, demansla yaşamaya dair içini dökerek “hâlâ çalıştığını” ve hastalığından “utanmadığını” söyledi.

Basına yaptığı açıklamalarda şarkıcı, “müziğin demansıyla ilişkili semptomları iyileştirdiğini, bu nedenle sahneye her çıktığında ve çalıştığında ona yardımcı olduğunu” söyledi: “Hâlâ uzun yıllardır tanıdığım insanlarla karşılaşıyorum. Tek sorun isimlerini unutmam.”

Independent Türkçe’de yer alan haberde, Demans İçin Müzik (Music for Dementia) adlı kampanyaya göre, müziğin bu sendrom için faydaları arasında konuşma ve dil becerilerinin korunmasını desteklemek, uyanıklığı teşvik etmek ve başkalarıyla iletişim ve bağlantı kurmak için daha fazla motivasyon sağlamak yer alıyor.

Şarkılarla ilgili anılar da kişinin kimliğiyle bağlantılı. Demans İçin Müzik, “müziğin hatırlamayı destekleyebileceğini” ve “bilişsel işlevler bozulsa bile müziği takdir etme ve müzikle meşgul olma yeteneğinin bozulmadan kaldığını” belirtiyor.

Öte yandan bir çalışma, yaşamın ilerleyen dönemlerinde bir müzik aleti çalmayı öğrenmenin demans gelişme riskini üçte bir oranında azalttığını öne sürüyor. Christie, 10 Nisan pazartesi günü “Thank You For Being a Friend” (Arkadaş Olduğun İçin Teşekkürler) şarkısını Demans İçin Müzik adına yeniden yayımlayacağını duyurdu:

“Pozitif kalmak ve demansın hayatımı etkilemesine izin vermemeye çalışmak benim için önemli ama yine de biraz desteğe ihtiyacım var. Eğer teşekkürü hak eden biri varsa, o da Birleşik Krallık’ın görünmeyen ve isimsiz bakıcılar ordusudur. Bu şarkı onlar için!”

Demans İçin Müzik kampanyasının CEO’su Sarah Metcalfe, “Tony müziğin yaşamı iyileştirme ve ona neşe getirme gücünü temsil ediyor, bu nedenle ‘Teşekkür Günü’ marşını söylemeyi kabul ettiği için çok mutluyuz” dedi.

Organizatörler, 2 Temmuz Pazar günü festivallerde, sokak partilerinde, bakım evlerinde, topluluk koro performanslarında ve sosyal medya sitelerinde, Birleşik Krallık’ın dört bir yanında “Arkadaş Olduğun İçin Teşekkürler” şarkısının söylendiğini görmek umuduyla halkı Teşekkür Günü’ne katılmaya çağırıyor.

Utley Vakfı tarafından kurulan ve finanse edilen Demans için Müzik, en yaygın olarak hafıza kaybıyla ilişkilendirilen bu hastalığın tedavisinde müziğin kullanılmasını savunuyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir