2’nci ‘Tarihi Su Kültürü ve Yapıları Sempozyumu’ Fatih’te gerçekleştirildi

Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Fatih Belediye Başkanı M.Ergün Turan, “ Bugün, ‘Su medeniyeti’ dediğimizde, Osmanlı altın çağına damgasını vurmuş bir dehayı, Mimar Sinan’ı ve onun dehasından feyizlenen büyük ustaların inşa ettikleri kemerler, sarnıçları, maksemleri, sebil ve çeşmeleri hatırlıyoruz.  Bu kıymetli konuyu akademik düzleme taşımayı, bu alanda yapılmış araştırmaları bir araya toplamayı da arzu ettik. Sempozyumumuzda sunulan tebliğlerin kültürel mirasımıza sahip çıkmayı amaçlayan daha başka araştırmalara da kaynaklık edeceğine inanıyorum.“ dedi.

Fatih Belediyesi Kültürel Miras Koruma Müdürlüğü’nün bu yıl ikincisini düzenlediği “Tarihi Su Kültürü ve Yapıları Sempozyumu” nun açılış programı gerçekleştirildi. Sempozyum kapsamında Prof.Dr. Suphi Saatçi’nin danışmanlığında hazırlanan “Osmanlı Devletinin En Büyük Projesi; Kırkçeşme Su Yolları Sergisi” Fatih Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyarete açıldı. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkanı İskender Pala ve İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan ile birlikte sergiyi gezdikten sonra sempozyuma katıldı.

“FATİH’TEKİ TÜM TARİHİ ÇEŞMELER İHYA EDİLİNCEYE KADAR FAALIYETİMİZ DEVAM EDECEK”

 Yapılan bakım ve onarım çalışmalarından bahseden Turan, “2021-2023 yılları arasında, toplam 133 tarihi çeşmede, mimari proje, bakım onarım ve restorasyon çalışmaları yürüttük. Yine bu çalışmalar kapsamında, uzun yıllardır susuz kalan 58 çeşmenin onarımını gerçekleştirdik. Yapıları özgün işlevine kavuşturduk. 47 çeşmemiz de onarım çalışmaları devam etmektedir. Kültürel Miras Koruma Müdürlüğümüz bünyesinde kurulan Kâgir Yapı ve Eser Atölyesi kurduk. Koruma işlemleri düzenli periyotlar hâlinde çeşmeler üzerinde yapıyoruz. Fatih Belediyesi’nin bir bakım ekibi var. Bu bir iş kolu hale geldi. Büyük hayalimiz şu; Fatih’teki tüm tarihi çeşmeler ihya edilinceye, suya kavuşuncaya kadar faaliyetimiz devam edecek” diye konuştu.

“SURIÇININ KORUNMASI DEMEK, TÜRK-İSLAM MEDENİYETİNİN KORUNMASI ANLAMINA GELIR”

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, “Aslında içinde bulunduğumuz Suriçi bölgesi, İslam medeniyeti açısından da her şeye rağmen yeryüzünde tarihi siluetini koruyan, bu medeniyetin bütüncül izlerini taşıyan yegâne şehir olma özelliğine sahip. Bunun korunması çok önemli. Suriçi başlı başına bir hadisedir. Suriçinin korunması demek İstanbul’un korunması, Türk-İslam medeniyetinin korunması anlamına gelir. Bu da insanla oluyor. Mimari dönüşümle oluyor. Önce bir zihniyetle oluyor. Bu konuda Ergün Turan’ın yaklaşımını önemsiyorum” dedi.

İSKENDER PALA “İNSANLIĞIN SUYA ERİŞİM HAKKININ ÇIĞNENDİĞİ BİR DÖNEMDE YAŞIYORUZ”

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkanı İskender Pala, “İnsanlığın suya erişim hakkının çiğnendiği bir dönemde yaşıyoruz. Gazze’de bebeklere su verilmiyor. Dolayısıyla böyle bir sempozyumda su kültürünün ve su yapılarının gündeme gelmesi, diri tutulması ve tekraren bu konuların anlatılması, insanlığa da, insanımıza da, uyanması gereken, uyandırılması gereken bizim insanımıza da önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu bakımdan burada toplanan hocalarımızın yaptığı iş, sadece bir tebliğ sunmak olmayacaktır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, sempozyumun kurul danışmanlarından Prof. Dr. Prof. Dr. Selçuk Mülayim’e hediyelerini takdim etti.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir