İki kardeşe cinsel istismara indirimsiz 37,5 yıl hapis

İZMİR’de komşusunun 6 ve 7 yaşındaki 2 erkek çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla yargılanan A.A. (23), toplamda 37,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezalarda herhangi bir indirim uygulanmadı.

Olay, 2019 yılında meydana geldi. İddiaya göre; A.A., o dönem komşusunun 6 ve 7 yaşındaki 2 erkek çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Mağdur çocuklar, durumu annelerine anlattı. Çocukların annesi, A.A. hakkında suç duyurusunda bulundu. Mağdur çocuklar, Çocuk İzlem Merkezi’nde (ÇİM) kendilerine yapılan istismarı anlattı. İddianamede, A.A.’nın mağdur çocukların evine gidip, birçok kez cinsel istismarda bulunduğu ve ‘Birine söylerseniz sizi keserim” diyerek tehdit ettiği belirtildi.

‘İFTİRA ATTILAR’ SAVUNMASI

Savcı, A.A.’nın ‘zincirleme olarak çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, ‘zincirleme olarak cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından cezalandırılmasını talep etti. Dosya, İzmir 23’üncü Ağır Mahkemesi’nce kabul edildi. Sanık A.A. yargılama süresince kendisine iftira atıldığını savundu. Yargılama neticesinde A.A., iki kardeşe ‘cinsel istismar’ suçundan toplam 37,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanık ayrıca ‘tehdit’ suçundan 7 ay 15 gün hapis cezası aldı.

İSTİNAF CEZAYI BOZDU

Yerel mahkemenin kararı, taraf avukatlarınca istinafa taşındı. Dosyayı görüşen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 15’inci Ceza Dairesi, ‘tehdit’ten verilen cezayı onadı, ‘cinsel istismar’dan verilen cezayı usulde eksiklikler olduğu gerekçesiyle bozdu. Dosya, yeniden İzmir 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Bozma kararı sonrası sanık, bir kez daha hakim karşısına geçti. A.A. duruşmaya SEGBİS ile katılırken, mağdur çocukların ailesi, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği avukatları ile Aile Bakanlığı avukatı salonda hazır bulundu. Sanık bir kez daha kendisine iftira atıldığını savunarak, beraatini istedi. Savunmalarının ardından karar açıklandı.

CEZADA ARTIRIM YAPILDI

Mahkeme heyeti, sanığı 2 çocuk için ayrı ayrı ‘cinsel istismar’ suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırdı. Bu eylemi cebir uygulayarak gerçekleştirdiği için sanığın cezası her çocuk için ayrı ayrı 15 yıla yükseltildi. Eylemin birden fazla kez işlenmiş olması nedeniyle de cezada yine artırım yapıldı. Sanık her çocuğa eylemlerinden dolayı 18 yıl 9 ay, toplamda ise 37,5 yıl hapse çarptırıldı. Cezalarda herhangi bir indirim uygulanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir