Kalıcı yaz saati için TBMM’ye soru önergesi; ‘Talep gelmedi’

İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, öğrencilerin zifiri karanlıkta evden çıkıp, okula gittiklerine, çalışanların gün ağarmadan yola çıkmak durumunda kaldıklarına dikkat çekti. Karacak, bakanlığı soru önergesi yanıtından Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuya ilişkin bir talebinin olmadığını açıkladı.

“BU İŞTEN KAR EDEN SADECE ELEKTRİK ÜRETİM FİRMALARI VE BUNLARI DAĞITAN, SATAN İNSANLAR”

Türkiye’de 8 Eylül 2016’da yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirildiğini belirten Karakaş, “Bu uygulama hem öğrencilerimizi hem velilerimizi hem de ülke ekonomisini çok ciddi anlamda sıkıntıya sokmuş durumda. Bu işten kar eden sadece elektrik üretim firmaları ve bunları dağıtan, satan insanlar. Bunlar ciddi kar ediyorlar” dedi.

“MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NDAN BİZE HERHANGİ BİR TALEP GELMEDİ”

Öğrencilerin ve velilerin mağduriyet yaşadığını kaydeden Karakaş, “Velilerimiz sabahın köründe kalkıp ışığı yakıp öğrencilere kahvaltı hazırlıyor. Aynı şekilde öğrenci ilk derse gittiğinde öğretmenler sınıfta ışığı yakarak ders anlatıyor. Bu ekonomi açısından sıkıntısı, artı okulun bitmesine yakın öğrenciler karanlık oluyor ve evlerine dönüyor.

Bu konuyla ilgili olarak verdiğimiz soru önergesinde Enerji Bakanlığı, ‘Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bize herhangi bir talep gelmedi’ dedi. Oysa uzun zamandır velilerimiz okullar önüne protestolar yapıyorlar, CİMER’e müracaat ediyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı’na verilen birçok dilekçe var. Ancak maalesef Milli Eğitim Bakanlığı bu konunun üzerine eğilmek yerine hayat bilgisi dersinde Türkiye’de bulunan Suriyeli sığınmacıları, orada öğrencilerimize nasıl sevdiririz dersini okutarak bu işlerle meşgul oluyor. Ne veli, ne öğrenci ne ülke ekonomisi umurunda” dedi.

Yaz saati uygulamasına ilişkin Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yeni bir soru önergesi vereceğini belirten Karakaş, şöyle konuştu:

“ENERJİ BAKANLIĞI’NA BU KONUDA NEDEN BİR TALEPTE BULUNMUYORSUNUZ”

“Maalesef biz sevdalısı olduğumuz Ortadoğu’ya yönümüzü dönmüş durumdayız. Her şeyimizi Batı ile yaparken dolar için kapısında dilendiğimiz Arap ülkelerinin, Ortadoğu ülkelerinin saat uygulamasına geçmişiz. Daha acısı ne biliyor musunuz? Yavru vatanımız Kıbrıs’ta bile yas saati uygulaması varken bugün Kıbrıs’la bizim aramızda 1 saatlik fark var. Ama biz bu Ortadoğu sevdasından kurtulup ülkemizin yönünü maalesef Batı’ya bir türlü çeviremedik. Milli Eğitim Bakanlığı’na yeni bir soru önergesi vereceğim ve kendilerine şunu söyleyeceğim. Şu ana kadar velilerimizin size bu konuda bir talebi oldu mu? Olduysa niye kale almıyorsunuz? Dikkate alıp da Enerji Bakanlığı’na bu konuda neden bir talepte bulunmuyorsunuz?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir