Kardeş Azerbaycan yarın sandık başına gidiyor

Azerbaycan halkı, yarın cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gidecek. Mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in tekrar aday olduğu seçimde, 7 aday, 7 yıllık dönemde ülkeyi yönetmek için yarışacak.

Azerbaycan Merkezi Seçim Kurulu, seçim için yurt içinde ve dışında 6 bin 537 sandık kurdu. Ülkede yaklaşık 6,5 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor. Yurt dışında yaşayan Azerbaycan vatandaşları, oylarını Azerbaycan büyükelçiliklerinde kurulan sandıklarda kullanacaklar.

Seçimi yaklaşık 800 yabancı ve 90 bin yerli gözlemci izleyecek. Ayrıca, yaklaşık 200 yabancı gazeteci de seçimi takip edecek.

Oy verme işlemi yerel saatle 08.00’de başlayacak ve 19.00’da sona erecek.

Seçimde, mevcut Cumhurbaşkanı Aliyev’in yanı sıra 6 aday daha yarışacak. Bu adaylar arasında Milli Cephe Partisi Genel Başkanı Razi Nurullayev, Büyük Kuruluş Partisi Genel Başkanı Fazıl Mustafa, Büyük Azerbaycan Partisi Genel Başkanı Elşad Musayev, Bütün Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Genel Başkanı Kudret Hasanguliyev ile bağımsız adaylar Zahid Oruç ve Fuat Aliyev bulunuyor.

Ayrıca, Azerbaycan’ın Ermenistan işgalinden kurtardığı bölgelerde de sandıklar kuruldu. Bu bölgelerde 30 yıl aradan sonra ilk kez cumhurbaşkanı seçimi yapılacak.

Cumhurbaşkanı Aliyev, erken cumhurbaşkanı seçiminin 7 Şubat’ta yapılmasına karar vermişti. Azerbaycan’da cumhurbaşkanı seçimi genellikle 7 yılda bir gerçekleştiriliyor ve son seçim 11 Nisan 2018’de yapılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir