Popüler kültüre bakıştaki farklar

Dini, dili, ırkı ve etnik kökeni ne olursa olsun dünyanın her yerinde insanoğlu ‘iyi’ ve ‘kötü’ olmak üzere ikiye ayrılır.

Bu farkı gözler önüne seren de insanların söylemleri ve eylemleridir.

Geçen ay yapılan 81. Altın Küre’de (Golden Globe) Taylor Swift töreni niye terk etti?

Sunucu Jo Koy’un, “Golden Globe ile NFL (National Football League) arasındaki en büyük fark; Altın Küre’de Taylor Swift’in daha az kamera çekimi olması” deyince, şarkıcının yüzü asıldı, içeceğinden son yudumunu aldı ve kalkıp gitti.

ABD’nin en popüler etkinliği ne?

Amerikan futbolu…

Bilhassa Super Bowl maçlarını milyonlarca insan izliyor.

New York Times’da Swift’le NFL maçlarına ilişkin ilginç bir haber vardı. Malum, şarkıcının sevgilisi Kansas City Chiefs’in futbolcusu Travis Kelce… Maçlar sırasında yayıncı kanalın seyirciler arasındaki Swift’i de ekrana getirmesi ABD’de olay oldu.

Altın Globe’da sunucunun bunu diline dolaması da bu yüzden.

Super Bowl’ların ünlü yapımcısı Fred Gaudelli’ye, 11 Şubat’ta Las Vegas’taki Süper Bowl LVIII’e Taylor Swift’in katılma ihtimali sorulunca, “Tanrılardan bir hediye olur” dedi.

NY Times yazarı Benjamin Hoffman, Swift’in gittiği maçlarda kaç kez ekrana getirildiğinin çetelesini tuttu. Hoffman, şarkıcının çoğu oyunda 32 saniyeden daha az ekrana getirilmesine rağmen insanlardaki algının çok daha uzun olduğuna dikkat çekti.

Aynı haberde CBS Sports’un maç yayınlarında saha içi röportajlarıyla tanınan Tracy Wolfson’un, “Bana gelip, ‘Kızım artık Taylor Swift sayesinde futbol izliyor’ diyen babaların sayısını anlatamam. NFL için harika ve reytingler için harika” açıklaması da vardı.

Jo Koy’un şarkıcı için söylediği mi, bir babanın, “Kızım Taylor Swift sayesinde ABD futbolunu sevdi” demesi daha kıymetli?

Demek ki neymiş?

Popüler kültür ve yıldızlarına ‘iyi’ ile ‘kötü’ insan arasındaki bakış farkı da bu!

Kral TV’nin kraliçesi yıllar sonra konuştu

Türkiye’nin ilk özel televizyonu Star ve müzik kanalı Kral TV’nin kurucuları arasında olan Şule Bekrioğlu, Aslı Atasoy’a verdiği söyleşide, 1989-1999 yılları arasında çalıştığı Uzan Grubu’nda yaşadıklarını anlattı.

Bekrioğlu, Kral TV’de ahlak çerçevesinde bir düzen kurabilmek için Reyhan Karaca, Metin Arolat ve Rafet El Roman’dan hiç para almadıklarını; Gülben Ergen, Doğuş ve Mansur Ark’ı tam bir müzisyen ve sanatçı görmedikleri için kliplerini parayla yayınladıklarını söyledi. Bekrioğlu, çalıştığı ünlülerden vefalı olanlarla vefasızları da açıkladı.

Bekrioğlu, röportajındaki görseller arasında benim Milliyet’te yayınlanan ‘Kral TV’nin ‘kraliçe’si’ başlıklı bir haberimin kupürü de vardı. Haberi yaptığım 1994 yılında Bekrioğlu 30 yaşındaydı, aradan 30 yıl daha zaman geçti.

GÜNÜN SÖZÜ: “Artık sosyal medya, sevdikleri şeyler yerine nefret ettikleri şeyler hakkında konuşmayı tercih eden anti-hayranların kontrolünde.” (George R.R. Martin)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir