Son dakika… Meteoroloji’den lodos ve kar uyarısı! Çanakkale Boğazı kapatıldı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, yurdun doğu kesimlerinin yer yer çok bulutlu, İç Anadolu’nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun doğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde görülecek yağışların Rize ve Artvin ile Trabzon’un doğu çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde Marmara’nın güney ve doğusu, Ege ve Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’da pus ve yer yer sis görülmesi bekleniyor.

Hava sıcaklığının yurt genelinde artmaya devam ederek, mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor.

Rüzgarın ise genellikle güney ve batılı, yurdun güney kesimlerinde kuzeyli yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

ÇANAKKALE BOĞAZI ÇİFT YÖNLÜ KAPATILDI

Ulaştırma ve altyapı bakanlığı, “Çanakkale Boğazı gemi trafiği, saat: 09.00 itibariyle olumsuz hava koşulları (sis) nedeniyle çift yönlü geçici olarak askıya alınmıştır.”

TEKİRDAĞ’DA KAR YAĞIŞI

Prof. Dr. Şen, “Bugün Çarşamba, Doğu Anadolu’nun kuzeyinde karla karışık yağmur ve Doğu Karadeniz’de yağmur var. Diğer bölgeler parçalı bulutlu.

Marmara ve iç bölgelerde sis var. Çanakkale’de Deniz ulaşımında aksamalar olur. Sıcaklıklar yükselmeye başladı. Yarın lodos ile birlikte daha da yükselecek.

Cuma günü yükselecek sıcaklıkla beraber İstanbul ve İzmir dahil Marmara ve kuzey Ege de kuvvetli yağışlar görülecek. Su baskını yapabilir.

Cumartesi düşecek sıcaklıkla beraber Trakya, Karadeniz, iç, Kütahya, Eskişehir, Ankara, Bilecik, Bursa, Düzce, Bolu, Karabük’te karla karışık yağmur ve kar görülecek”

CUMARTESİ PAZARA DİKKAT

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Yarın lodos şiddetli olacak. Ama lodosla birlikte sıcaklıklar yükselecek. Marmara’da bazı bölgelerde sıcaklıklar yükselecek. Hava o kadar hızlı değişecek ki perşembe, cuma bu sıcaklık İstanbul’da 17, 18 dereceyken cumartesi günü 10-8 derecelere düşecek. Pazara günü 6 dereye düşme ihtimali var”

PAZAR GÜNÜ İSTANBUL’DA KAR VAR MI?

Prof. Dr. Şen, “Pazar günü kar yapmayacak, İstanbul’da kar görünmüyor. Marmara’nın doğusunda, İç Anadolu’nun güzeyinde kuzeyi Karadeniz’in iç kesimleri kar alır”

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu 6

İstanbul: Parçalı ve az bulutlu 13

İzmir: Parçalı ve az bulutlu 18

Adana: Parçalı ve çok bulutlu 19

Antalya: Parçalı ve az bulutlu 22

Samsun: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 12

Trabzon: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 13

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı 4

Diyarbakır: Çok bulutlu, zamanla parçalı ve az bulutlu 13

?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir